لوگوی اپــــــــل

بزرگترین شرکت جهان که امروز برای همه ما شناخته شده است، در سال 1976 توسط استیو جابز، استیو وزنیاک و رونالد وین برای فروش اولین کامپیوترهای اپل1 بنیان گذاشته شد. این سه جوان در ابتدا پیشنهادشان را به اچ پی [HP] ارائه داده بودند که از سوی آنها رد شده بود.

جاده موفقیت برای اپل آسان نبوده است. وین در همان ابتدا با حدود 800 دلار حساب خود را با شرکت تسویه کرد و رفت. اما بعد از ارائه اپل2 در سال 1977 وضعیت برای این شرکت بهتر شد، تا به امروز که دیگر همه میدانیم که به چه جایگاهی رسیده است. اپل2 از آن رو یک محصول موفق بود که برای اولین بار گرافیک رنگی را ارائه میکرد.

طراحی جذاب و ساده همواره برای اپل یک سیاست فروش منحصربفرد بوده است و لوگوی آنها نیز از این قاعده مستثنی نیست. وقتی این شرکت کار خود را شروع کرد، لوگوی آن طرحی پیچیده از ایزاک نیوتن در زیر یک درخت سیب بود. این طرح توسط جابز و وین طراحی شد که این جمله را نیز بر خود داشت : "نیوتن ... ذهنی که همیشه در دریاهای عجیب اندیشه سفر میکرد ... تنها".

بعدها استیو جابز، راب یانف [Rob Janoff] را برای ساده کردن لوگو استخدام کرد که به ایده ای فوق العاده منتهی شد. راب "سیب رنگین کمانی" را طراحی کرد که تا سال 1998 لوگوی شرکت بود. گمانه های زیادی برای اینکه چرا راب چنین طرحی را برگزید، وجود دارد. یکی از آنها میگوید که سیب پیشکشی است به نیوتن، و همچنین از آنجا که اپل رنگ را به عنوان ویژگی منحصربفرد محصولاتش عرضه میکرد، این لوگو انتخاب شد. توضیح دیگر درباره بخش گاززده ی سیب میگوید که این ادای احترامی است به آلن تورینگ [Alan Turing]، ریاضیدان، که با گاززدن سیبی که به سیانید آغشته بود خودکشی کرد. تورینگ به عنوان پدر کامپیوتر شناخته میشود. رنگین کمان لوگو همچنین گفته میشود که ارجاعی است به پرچم رنگین کمان، چرا که تورینگ همجنسگرا بود.

به هر حال یانف در یک مصاحبه گفت که او در آن زمان به شباهت Bite (گاز زدن) و Byte (بایت)، و شعار شرکت Byte into an Apple فکر میکرده است. همچنین بخش گاز زده را اضافه کرد که از شباهت آن با گوجه فرنگی جلوگیری کند.

وقتی که اپل آی مک [iMac] جدیدش را در سال 1998 ارائه کرد، آنها لوگو را به طرح تک رنگ مشکی تغییر دادند و امروزه این لوگو با طرحی نقره ای و زیبا شناخته میشود.