طراحی گرافیک

گرافیک در اواخر قرن نوزدهم و در فرانسه متولد شد. کشور فرانسه در آن زمان در عین حال که یکی از بزرگترین جوامع صنعتی به شمار می­رفت، بزرگترین هنرمندان مدرن را نیز در خود جای داده بود. مهمترین تحولات هنری در اواخر قرن نوزدهم تا پیش از جنگ جهانی اول در این کشور رخ داد و سبک­هایی چون امپرسیونیسم، کوبیسم و فوویسم از پس آن بیرون آمدند. لوترک، اولین فردی است که در این دوره به طراحی پوستر مشغول شد و هنر گرافیک را بنیان گذاشت.

نقش گرافیک در ساماندهی جهان مدرن، بسیار فراتر از نقشی زیباشناسانه است. این هنر با پیوند زدن صنعت به هنر، تجربه انسان معاصر از ماشین­ ها، کارخانه­ ها و ابزارهای تکنولوژیک را دگرگون کرد. گرافیست­ها در طی قرن بیستم با تولید رنگ­ها، فرم­ها و طرح­های گوناگون موفق شدند تا دالان­های سرد و خاکستری صنعتی را به فضاهای گرم و انسانی امروزین بدل کنند.

گرافیک را می­توان به دو بخش گرافیک 2بعدی و گرافیک 3بعدی تقسیم­ بندی کرد. گرافیک 2یعدی شامل طراحی لوگوتایپ، تایپوگرافی، پوستر، کاتالوگ، بروشور و بسیاری دیگر از  شکل­های تبلیغاتی می­شود. از جمله شاخه­ های گرافیک 3بعدی نیز می­توان طراحی دکوراسیون و غرفه­ سازی را نام برد.

در هنر گرافیک، مهمترین ویژگی، سادگی و صراحت است. برخی از افراد ناآشنا به این کار به تصور اینکه در فضای پوستر و یا کاتالوگ باید از فضای موجود بیشترین استفاده را برد، در آثار خود شکل­ها و رنگ­های مختلفی را به کار می­گیرند که در نهایت به آشفتگی نگاه و ذهن مخاطب می­ انجامد. متاسفانه بسیاری از سفارش­دهنده­ ها نیز با همین منطق، طراحان خود را تحت فشار می­گذارند که سرانجامی جز کیفیت پایین آثارشان ندارد.

تاکید بر این نکته ضروری است که ساده و خلوت بودن یک اثر به معنای راحت بودن طراحی آن نیست. جایگذاری صحیح یک نقطه سیاه درون یک مستطیل سفید نیاز به دانش و تجربه بسیار زیادی دارد که همگان از آن بهرمند نیستند. همین توانایی است که گرافیست­ها را از سایر مردم در خلق تصویر متمایز می­کند. با توجه به فضای اجتماعی سنگین و شلوغی که جوامع امروزین را به خود مشغول داشته و چشم­ ها را به شدت برآشفته است، گرافیست­ها درصدد خلق محیطی آرام و آسوده برای چشمان مخاطبین خود هستند که در آنها بتوان اندیشه کرد، لذت برد و در عین حال پیام اثر را فهمید.