طراحی وب و مالتی مدیا

در صحبت از طراحی وب­سایت، ابتدا باید خود وب­سایت را بشناسیم. این پدیده مدت زیادی نیست که وارد زندگی مردمان امروزین شده است، اما در همین زمان اندک توانسته جایگاه ویژه­ای را درون فضای اجتماعی برای خود باز کند. تنها کمتر از دو دهه پیش کلماتی از قبیل اینترنت، سایت، دامین، و ... برای اکثریت مردم آشنا نبود، اما امروز دیگر کسی نیست که این مفاهیم را نشناسد. وب­سایت نیز از همین مفهوم­ هاست.

 یک وب­سایت، در واقع ماشینی الکترونیکی است که میان دو نفر (سرویس­ دهنده – سرویس­ گیرنده) ارتباط برقرار می­کند. این ماشین گرچه مانند ماشین­های معمولی چرخ­ دنده و زنجیر ندارد، اما دارای فرمان­ها و دستورالعمل­هایی است که کاری را که برای آن برنامه­ ریزی شده­، به درستی انجام دهد. این فرمان­ها، اجزاء مختلف وب­سایت را هدایت می­کنند و با توجه به تقاضای موجود قابل تغییر هستند.

طراحی یک وب­سایت، مانند طراحی یک ماشین، دارای دو وجه است: وجه کارکردی و وجه زیباشناختی

منظور از وجه کارکردی، توانایی سایت در انجام کارهایی که است که برای آن برنامه­ ریزی شده است. به عبارت دیگر، سایت باید خوب کار کند. برای تحقق این هدف، نیاز به برنامه­ نویسی­ های دقیقی است که از سوی مهندسین کامپیوتر صورت می­ پذیرد. این برنامه­ نویسی به زبان html انجام می­شود که زبانی استاندارد و شناخته­ شده در تمام جهان بوده و تمام مرورگرهای اینترنتی از قبیل Internet Explorer، FireFox، و Google Chrome توانایی خواندن آن را دارند.

منظور از وجه زیباشناختی، نوع ارتباطی است که سایت با مخاطب خود برقرار می­کند. مسئولیت این کار به عهده هنرمندان است که با رنگ­ها و فرم­ها آشنا هستند و زیبایی را می­شناسند. یک سایت علاوه بر سادگی و صراحت، باید فضایی متناسب با محتوا را برای مخاطب خود ایجاد کند. به عنوان مثال اگر یک سایت مربوط به یک شرکت صنعتی است، خطوط تیز و شکسته برای طراحی آن استفاده می­شود، در حالیکه برای سایت­های مربوط به کودکان رنگ­های متنوع و خطوط منحنی کارکرد بهتری دارند. 

 

انواع سایت:

سایت­های اجتماعی : اینگونه سایت­ها در سال­های اخیر محبوبیت بسیار زیادی یافته­ اند، بطوریکه امروز وب­سایتی مانند فیسبوک بیش از 1 میلیارد کاربر دارد. اهمیت این سایت­ها در آینده بسیار بیشتر نیز خواهد شد، چرا که بسیاری از اعمال روزمره افراد از طریق همین راه صورت خواهد گرفت. به عنوان مثال، یک فرد با عضویت در یک وب­سایت اجتماعی فروش لباس، همواره آخرین لباس­های تولید شده­ ای را که مطابق علاقه و سلیقه او هستند، در اختیار خواهد داشت و در عین حال می­تواند نظرات دیگران را درباره یک لباس خاص جویا شود.   

سایت های سرگرمی : سایت­های سرگرمی، با توجه به دنیای شلوغ و خسته­ کننده فعلی، هر روز بیشتر اهمیت می­ یابند. به ویژه با پیشرفت سرعت اینترنت و ظهور زبان­های جدیدتر برنامه­ نویسی، خلاقیت­های جدیدی در این عرصه در حال ظهور است که هر چه بیشتر بر جذابیت اینگونه سایت­ها می­ افزاید. 
    

سایت های تجاری : شاید پرکابردترین گونه سایت­ها، سایت­ های تجاری باشند. چنین سایت­ هایی میان یک شرکت با عموم مردم به ویژه مشتریان خود ارتباط می­کنند که در نهایت به افزایش درآمد و محبوبیت آنها منجر می­شود. امروزه، کمتر شرکتی را می­توان یافت که دارای یک وب­سایت اینترنتی نباشد.  
    

سایت های دولتی : سازمان­ها، ادارات، نهادها و کل دولت، از این شکل از سایت­ها برای ارتباط هر چه بهتر با مردم استفاده می­کنند.
    

سایت های آموزشی : با توجه به گسترش روزافزون آموزش­های اینترنتی، اینگونه وب­سایت­ها محبوبیت هر چه بیشتری پیدا می­کنند. از طریق این سایت­ها، می­توان سلسله مباحثی را به متقاضیان ارائه داد و امتحان نیز برگزار کرد.